Magyar Katolikus Lexikon > Sz > szatmári püspöki palota és kápolna

szatmári püspöki palota és kápolna: Az 1804: még tövissel kerített házhelyen a ppi palota több szakaszban épült. 1809: készült el az egykori Templom (2005: D. Gherea) utca felőli, utána a Színház köz felőli szárny. Utóbb a kettőt összekötötték a Széchenyi (2005: 1. Decembrie 1918) utcai résszel. Eredetileg a bejárata a Színház köz felől volt, a Széchenyi u. rész 1837-40-i átépítésekor készült a mai főbejárat, épült a lépcsőház, a ppi kpna és a gyűlésterem. Hám János pp. régi székhelyéről csak 1851: költözött át a palotába. - A Templom u. részt 1859: építették, ebben helyezték el a papnevelő int-et, a szárny továbbépítésekor különítették el véglegesen az egyhm-i hivataltól. 1892: építették (→Irsik Ferenc adományából) a palotát és a szem-ot összekötő, kvtárként szolgáló részt. - A ppi magánkápolna (nem nyilvános, de látogatható) műemlék. A megépítésekor egyszerű kpna átalakítása a ppség 1904-es jubileumi évében kezdődött. Ablakai belülről ólomkeretes üvegből kiképzettek, a 4 ablakszárnyon a 4 evangélista festett képe. A kpna 4 sarkát Árpád-kori szentek (István, Imre, Erzsébet, Margit, Özséb, Gellért, Adalbert, László) gipszdomborművei (Mezei József munkái) díszítik. A gipszkazettás mennyezet, közepén Boromisza Péter pp. címerével 1906: készült el. A falburkolat és a padok (eredeti szépségét és minőségét ma is őrző) szibériai topolyafából készültek. Mai oltára az erdődi várkpna oltára volt (Petőfi Sándor és Szendrey Júlia előtte kötötte házasságát). Az eredeti oltárkép sorsa ismeretlen. - Az államhatalom 1952: Scheffler János mpp. internálása után befalaztatta. A ppség 1990. III. 14-i újra elismerése után kibontották és restaurálták, Reizer Pál mpp. 1991. VI. 29: fölszentelte. B.L.B.

Schem. Szat. 1904:118. - Szatmár vm.1908:53.